Zakup samochodów na flotę
Dobra flota samochodów osobowych czy też dostawczych to wizytówka firmy, a także sposób na usprawnienie jej działania. Kiedy przychodzi do zakupu samochodów przeznaczonych na flotę pojawia się wiele pytań. Postawić na nowe czy używane auta? Kredyt czy leasing? Na jakie silniki postawić? I jak duża powinna być flota?
Samochody na flotę – nowe czy używane?
To pytanie pojawia się bardzo często i wynika z wysokości kosztów jakie wygeneruje zakup samochodów. Zakup nowych aut naturalnie będzie droższy, ale może poprawić wizerunek firmy, a także zwiększyć morale pracowników, którzy będą mogli korzystać z nowoczesnych pojazdów, dzięki czemu wzrośnie ich komfort pracy. Najczęściej wybierane modele nowe są jednak raczej z niższej półki i bardzo często są to kompaktowe sedany i kombi lub nawet modele z segmentu B. Ogromną zaletą aut nowych jest zazwyczaj niższa awaryjność, a także fakt, że po zakupie powinny być przez pierwsze lata praktycznie bezobsługowe nie licząc wymian eksploatacyjnych, takich jak nowe tarcze hamulcowe, klocki, wymiany płynów oraz filtrów.
Auta używane to opcja bardziej budżetowa, ale za to w ten sposób można pozwolić sobie na zakup aut z wyższej półki co może korzystanie wpłynąć na renomę firmy, gdy staramy się sprawić by była ona prestiżowa i pracowała z bardziej zamożnymi klientami. Największym problemem aut używanych będzie naturalnie fakt iż będą często wymagać większych nakładów pracy i funduszy w ich utrzymaniu z racji na możliwość wystąpienia usterek, które będą zdarzać się częściej niż przy nowych samochodach.
Jaki sposób finansowania wybrać?
Niewiele firm jest w stanie zakupić flotę samochodów za gotówkę. Zakup kilku do kilkunastu pojazdów to wydatek często liczony w setkach tysięcy, a nawet przekraczający sporo ponad milion złotych. Dlatego konieczne jest znalezienie źródła finansowania. Wzięcie kredytu jest korzystne, gdy chcemy posiadać flotę samochodów na własność. Wtedy auta są w posiadaniu firmy, co zwiększa jej wartość, ale też nakłada dodatkowe problemy związane z serwisowaniem.
Leasing na flotę samochodów może być optymalnym rozwiązaniem pod względem oszczędności czasu. W przypadku leasingowania firmowych aut oferta jest optymalna dla przedsiębiorstwa, a leasingodawca bierze na siebie takie obowiązki jak ubezpieczenie aut, przeglądy, wymianę opon, wszelkie naprawy czy likwidację szkód. W ten sposób firma nie musi zajmować się samochodami i służą one tylko jako źródło zarobku przez pracowników.
Jaki silnik wybrać w samochodach flotowych?
Wszystko zależy od przeznaczenia aut. W sytuacji gdy będą poruszać się one głównie po mieście najlepiej sprawdzą się małe jednostki napędowe, które są dość oszczędne przy niskich prędkościach. Dobre do tego byłyby diesle, lecz trzeba mieć z tyłu głowy, że będą one za niedługo niemile widziane w miastach. Ciekawa opcja to auta elektryczne, na które można otrzymać dotację. Gdy samochód ma służyć na długich trasach lepiej postawić na większą i mocniejszą jednostkę, która poradzi sobie z prędkościami autostradowymi.