Wersje wyposażenia VW Tiguan

Tiguan to jeden z tych modelów ze stajni Volkswagena, który przeszedł kilka metamorfoz wraz z kolejnymi generacjami, jakie były dostępne na rynku. Warto poznać ten samochód nieco bliżej, ponieważ istnieje duża szansa, że będzie on dla niektórych korzystnym rozwiązaniem między tym, co potrzebne dla rodziny podczas jazdy, a tym co jest ważne z uwagi na bezpieczną jazdę. Nie zaszkodzi też zwrócić uwagę na to, czy Tiguan będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli chodzi o poziom emisji CO2.

Jak powstała marka Volkswagen?

Volkswagen to marka, która stawiała swoje pierwsze kroki w branży motoryzacyjnej w roku 1931. Zaczęło się od współpracy z Ferdinandem Porsche, z którym powstał projekt samochodu mającego być niedrogim i dostępnym dla masowego odbiorcy. Z projektu tego narodził się popularny swego czasu Garbus, który świat mógł zobaczyć po raz pierwszy już w roku 1934. Jest to jeden z tych modeli, który wciąż budzi zainteresowanie i jeden z najdłużej rozwijanych i ulepszanych – po dziś dzień pojawiają się kolejne wersje Garbusa.

Jakie marki Volkswagena cieszą się największym zainteresowaniem?

Klasycznym przedstawicielem marki Volkswagen jest bez wątpienia model Polo, który praktycznie każdy fan motoryzacji powinien kojarzyć. Innym takim pojazdem, który kojarzy się z firmą Volkswagen jest oczywiście Golf. W przeciwieństwie do obecnie nowoczesnego i ekonomicznego Polo, Golf jest nieduży i zwrotny. Z kolei osoby mające rodziny bardzo chętnie wybierają jeden z modeli z rodziny Passatów, ponieważ mają dużą przestrzeń. Idealnie nadają się na wycieczkę, na zrobienie dużych zakupów, czy też na to, by wozić pociechy do szkoły i na poza szkolne zajęcia. Ponadto Passaty są wytrzymałe i rzadko ulegają awariom. Inne modele, którym także warto przyjrzeć się bliżej, to: Caddy, Touran, czy Tiguan – temu ostatniemu będzie poświęcony ten artykuł. 

Jaki jest Volkswagen Tiguan?

Jak dotychczas Volkswagen zaprezentował dwie generacje Tiguana. Pierwsza bazuje na projekcie Golfa Plus, jednak od 2010 roku zyskał bardziej oryginalną stylistykę, kiedy to trafił do sprzedaży po gruntownej metamorfozie. Unowocześniono m.in. panel wskaźników, pokrętła klimatyzacji, czy kierownicę. Natomiast rok później Volkswagen zdecydował się na zmianę stylizacji Tiguana i po takim zabiegu z wyglądu model ten zaczął przypominać Golfa Plus.

Druga generacja Tiguana pojawiła się na rynku w roku 2015. W przeciwieństwie do pierwszej generacji, zbudowanej na płycie PQ35, ta wersja powstała na płycie podłogowej MQB. Od pierwszej wersji model ten różni się także wymiarami – Tiguan II jest m.in. znacznie większy na długość i na szerokość.

Jeśli chodzi o emisję CO2, w sprzedaży znaleźć można modele, które „teoretycznie” spełniają obecne normy 95 g/km. Teoretycznie, ponieważ w 2015 roku wykryto, że firma Volkswagen manipulowała przy wskaźnikach emisji. Z niezależnych źródeł można się dowiedzieć, że Tiguan nie jest tak ekologiczny, jak mogłoby się wydawać. Standardowy model pozostawia w powietrzu *136 g/km, natomiast ten wyposażony w siedmiostopniową skrzynię biegów *145 g/km. Z kolei modele, w których zastosowano napęd na cztery koła emitują aż *173 g/km (wyposażone w 2-litrowy silnik wysokoprężny TDI)