Serwis BMW – w autoryzowanym serwisie czy niezależnym warsztacie?

Miejsce w którym nasz samochód jest serwisowany ma ogromne znaczenie. To tam odpowiedni specjaliści dbają o niego i dokonują niezbędnych wymian oraz napraw. Poświęcenie tego nieodpowiednim osobom może skutkować znacznie krótszym okresem bezproblemowej eksploatacji i drogimi naprawami. Wiele osób ma jednak dylemat czy samochód serwisować w ASO, czy też w niezależnym warsztacie. Jakie są wady i zalety tych miejsc?

ASO – czyli Autoryzowana Stacja Obsługi

W czystej teorii jest to najlepsze miejsce gdzie może trafić nasz samochód. Mowa oczywiście o autoryzowanych stacjach obsługi BMW. Jest to miejsce, gdzie mechanicy dysponują specjalistyczną wiedzą na temat samochodów danego producenta, a także są w stanie wykonać wszystkie niezbędne naprawy niezależnie od potrzebnego sprzętu czy też określonej technologii, która nie zawsze będzie do dyspozycji w warsztacie niezależnym.

Kolejna zaleta ASO to przede wszystkim korzystanie z oryginalnych części przeznaczonych przez producenta do danego modelu, które praktycznie zawsze są objęte gwarancją producenta. Daje to znacznie większe bezpieczeństwo i pewność, że samochód został naprawiony w odpowiedni sposób, a użyte części będą pracowały tak jak należy.

Największą wadą Autoryzowanych Stacji Obsługi będzie oczywiście cena. Naprawy tam wykonywane są często znacznie droższe, tak samo jak i używane przez mechaników części. Bardzo często oryginalne proponowane przez BMW części są droższe od markowych zamienników dobrej jakości. Jest to opcja, na którą niestety nie każdy może sobie pozwolić, lecz korzystanie z usług ASO można potraktować jako inwestycję w przyszłość. Bardzo często takie miejsce zaoferuje znacznie wyższy poziom usług niż niezależny warsztat samochodowy, a cena z tego powodu po prostu musi być wyższa. Najwięcej zapłacimy przede wszystkim za robociznę, której udział w rachunku może być nawet kilkukrotnie wyższy niż w innych, niezależnych warsztatach.

Niezależne warsztaty samochodowe

Korzystanie z niezależnych, niezrzeszonych nawet w nieautoryzowanych sieciach warsztatów może być ryzykiem. Wyjątkiem są oczywiście sytuacje, gdy korzystamy z usług danego miejsca przez długie lata i bardzo dobrze znamy się na przykład z właścicielem oraz mechanikami. Wtedy możemy poczuć większe zaufanie do takiego warsztatu niż ASO. Kolejną zaletą są oczywiście ceny. Niezależne warsztaty oczekują znacznie mniejszych pieniędzy za robociznę, a ponadto korzystają z tańszych części, które w przypadku markowych zamienników nie są wcale gorszej jakości od oryginalnych komponentów proponowanych przez producenta. Największa wada to najczęściej brak wykwalifikowanych mechaników, którzy specjalizują się w danej marce takiej jak BMW. Nie mają oni tak kompleksowej wiedzy na temat aut danego producenta, więc czas naprawy może się wydłużyć, a jej jakość będzie niższa niż w ASO, gdzie pracują specjaliści danej marki. Kolejną wadą jest jednak ryzyko, które wiąże się z trafieniem na nieuczciwy warsztat, których niestety nie brakuje. Sytuacje takie jak wykonywanie napraw widmo, czy montowanie używanych części zamiast nowych nie są częste, ale niestety zdarzają się i trzeba na to uważać.