Co trzeba zrobić po sprzedaży samochodu?
Dobicie targu przez obie strony wcale nie kończy całego procesu sprzedaży auta. Sprawdź, co jeszcze musisz zrobić, by dopełnić wszelkich formalności.
Sprzedaż samochodu – bardziej skomplikowana niż może się wydawać?
Wszelkie transakcje związane z autami dla osób mniej obeznanych w tej dziedzinie mogą wydawać się naprawdę skomplikowane – w końcu nierzadko rozchodzi się tutaj o kwoty sięgające kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt czy kilkaset tysięcy złotych. Przy takich wydatkach zawsze pojawia się sporo wątpliwości i niepewności. To samo oczywiście dotyczy sprzedaży samochodu. Jeżeli nigdy jeszcze nie stałeś po drugiej stronie takiego procesu, możesz nie do końca wiedzieć, od jakiej strony najlepiej jest się za to zabrać. Pojawia się tutaj również jedno kluczowe pytanie – czy sprzedaż samochodu jest skomplikowana?
Wszystko oczywiście zależy od tego, jaką formę tej sprzedaży obierzemy. Wiele osób dla przykładu woli nawet zrezygnować z części zysku, szukając pomoc z zewnątrz. Nie musi tu oczywiście chodzić tylko i wyłącznie o komisy, ale również i o innych pośredników, którzy bardzo dobrze znają się na sprzedaży auta. Co jednak, jeżeli liczy się dla nas każda złotówka i na pozbyciu się naszych czterech kółek chcemy zarobić jak najwięcej? Wizja konieczności odnalezienia się w tym działaniu samodzielnie może być na pierwszy rzut oka przerażająca, lecz ogólnie rzecz biorąc wcale nie musimy napotkać aż tak wielu przeszkód, oczywiście, jeżeli będziemy posiadać, chociaż podstawową wiedzę w tej sprawie.
Jak wygląda proces sprzedaży auta?
Jak więc sprzedać samochód na własną rękę? Oczywistym ruchem w tym przypadku jest opublikowanie ogłoszenia. Internet daje nam gigantyczne możliwości na znalezienie zainteresowanych kupców. Co, jeżeli takowy się zgłosi, a co najważniejsze – będzie chętny na kupno? Tutaj trzeba oczywiście zająć się pewnymi formalnościami, które są wymagane, by cała transakcja miała swoje mocne poparcie prawne.
Kluczowa w tym wszystkim jest oczywiście umowa kupna sprzedaży. To ona będzie potwierdzeniem, że samochód zmienił właściciela, a także zobowiązuje sprzedawcę oraz kupca do następnych działań. Chodzi tutaj oczywiście o uiszczenie wyznaczonej opłaty przez kupującego, zaś sprzedawca musi powierzyć w jego ręce zarówno auto, jak i wszelkie wymagane dokumenty. Umowa te ściąga również ze sprzedawcy odpowiedzialność za uszkodzenia, o których kupujący został poinformowany. Oczywiście, jeżeli będziemy mieli do czynienia z wadami ukrytymi – celowo bądź nie – kupującego chroni prawo rękojmi. Umowa kupna-sprzedaży zawiera również kilka innych klauzul, lecz jej wzór możemy bez problemu znaleźć w Internecie. Oszczędzi to dodatkowych formalności związanych z koniecznością samodzielnego sporządzania umowy.
Sprzedałeś auto – co musisz dalej zrobić?
Sporządzenie umowy kupna-sprzedaży, jej wypełnienie i podpisanie, a także dopełnienie jej zapisów przez obie strony wcale nie kończy jednak całego procesu związanego ze sprzedażą samochodu. Jako sprzedawca musisz bowiem koniecznie pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach formalnych, które koniecznie musisz dopilnować. Jeżeli o to nie zadbasz, możesz niestety spodziewać się nie tylko komplikacji i nieporozumień, ale również konsekwencji prawnych, których z pewnością wolałbyś uniknąć.
O czym jednak koniecznie musisz pamiętać? Przede wszystkim w ciągu 30 dni musisz zgłosić się do swojego Wydziału Komunikacji, by zgłosić sprzedaż auta. Obecnie nie zawsze jest już konieczne jego wyrejestrowanie – nowe prawo pozwala na zachowanie starych tablic rejestracyjnych. Dodatkowo w ciągu 14 dni powinieneś zgłosić się do towarzystwa ubezpieczonego i również zgłosić sprzedaż auta. W takiej sytuacji można albo przepisać ubezpieczenie na nowego właściciela, albo całkowicie rozwiązać polisę.
Co grozi za niedopełnienie urzędowych formalności?
Nie zgłosiłeś faktu sprzedaży auta w Wydziale Komunikacji? Musisz pamiętać, że grozi za to urzędowa grzywna. Jej wysokość waha się od 200 do nawet 1000 złotych. To właśnie dlatego warto pamiętać o tym, by jak najszybciej załatwić tę kwestię.