Jakie są koszty utrzymania małego samochodu

Jednoznacznie ciężko odpowiedzieć na to pytanie ponieważ każdy użytkuje samochody inaczej, każdy kierowca płacić może różne ubezpieczenie, czy nawet jeździć na tyle ostrożnie, że podczas użytkowania samochodu nie będzie zmuszony korzystać np. z usług blacharza.

Który model samochodu będzie kosztował nas najmniej w utrzymaniu?

Na pewno wpływ na koszty utrzymania samochodu będzie miało to jaki model kupimy. Ogłoszenia motoryzacyjne przedstawiają wiele ofert małych aut, typowych do miasta. Pytanie jakie należy sobie zadać przed zakupem brzmi: który z nich będzie najmniej awaryjny? Koszty serwisu, części także wliczymy przecież w koszty utrzymania samochodu. Podpowiem. Najtańsza w utrzymaniu będzie toyota Aygo, przy założeniu, że liczymy średnią 3 lata i roczny przebieg do 20 tysięcy kilometrów. Inne samochody osobowe jakie porównywaliśmy średnio były droższe w utrzymaniu ponad 4000 zł droższe przez ten okres.

Ogólne koszty utrzymania samochodu

Na pewno będzie to koszt zakup. Kolejno koszty paliwa i płynów oraz wymiany oleju. I tutaj już rocznie te koszty będą zależne od kilometrów jakie pokonuje samochód osobowy. To, że będzie on mały nie znaczy, że ilość kilometrów będzie mała. Jedna osoba może pokonywać jedynie 50 km w tygodniu, druga 200 lub więcej.

W koszty wliczyć należy na pewno np. koszty myjni, ogólne koszty jakie poniesie właściciel dbając o swoje auto. To samo tyczy się serwisu, czy chociażby opon. Jeden kierowca będzie jeździł wyłącznie na oponach całorocznych, drugi będzie miał dwa komplety opon. Z serwisem też może być różnie, ponieważ ten kupujący wyłącznie samochody używane raczej nie będzie korzystał z ASO, tylko z lokalnego mechanika.

Trzeba wspomnieć także o opłatach związanych z parkowaniem, czy garażowaniem. Miejsce parkingowe także często kosztuje, to samo garaż, jeśli nie mamy własnego. Dodatkowymi kosztami będą zakupy niezbędne do tego by móc przemieszczać się np. z najmłodszym członkiem rodziny, bowiem fotelik też kosztuje niemałe pieniądze i jest na wyposażeniu samochodu.

Ostatnim kosztem o jakim należy wspomnieć jest koszt ubezpieczenia. A składki potrafią różnić się nawet o 30% miedzy ubezpieczycielami. Do tego dochodzi wiek kierowcy, który wpływa na wysokość rocznych opłat związanych z OC.