Jak kształtuje się sprzedaż części do samochodów osobowych?
Obecna sytuacja na świecie sprawia, iż branża motoryzacyjna musi stawić czoło problemom niespotykanym przez nią od naprawdę wielu lat. Brak osób do pracy w fabrykach przez zakażenia koronawirusem, mniejsza liczba kontenerów przez wydłużony transport międzykontynentalny, niedobór kierowców zawodowych oraz braki w surowcach to niestety tylko wierzchołek góry lodowej. Ma to jednak bezpośredni wpływ na koszty samochodów oraz także i części do nich. Jak więc aktualnie kształtuje się sprzedaż części do samochodów osobowych oraz co ma wpływ na taki stan rzeczy?
Ceny części samochodowych rosną – dlaczego?
Do 2019 roku mogliśmy obserwować stabilny światowy trend – samochody osobowe były coraz częściej kupowane i obroty konkretnych firm systematycznie rosły. Gdy jednak nadszedł okres pandemii, cały rynek samochodowy wywrócił się do góry nogami. Wszystkie marki w mniejszym lub większym stopniu odczuły lockdown oraz problemy z dostawami poszczególnych podzespołów, niezbędnych do tworzenia nowych egzemplarzy.
Samochody przez jakiś czas nie wyjeżdżały z fabryk i w zależności od sytuacji w konkretnych fabrykach – nadal nie wyjeżdżają. Jest to sytuacja dość niepokojąca, gdyż wszystkie prognozy mówiące o tym, iż 2022 rok będzie pod względem zysków powrotem do normy dla branży można włożyć między bajki. Oczywiście sytuacja i tak wygląda lepiej niż chociażby w 2020 lub 2021 roku, lecz nadal nie możemy niestety mówić o powrocie do normalności, co zresztą każdy z nas niestety widzi.
Oczywiście wszystkie problemy związane z produkcją aut oraz niesłabnący popyt na samochody sprawił, iż producenci zaczęli podnosić ich ceny, by choć trochę odbić sobie straty wynikające z mniejszej produkcji. Z tego też względu wiele osób zaczęło zmieniać swoje podejście i zamiast kupować nowe auta osobowe, wolą je naprawiać.
Poza wzrostem zysków dla warsztatów samochodowych, na plus wychodzą przy tym także producenci i dystrybutorzy części, którzy nie dość, iż mogą liczyć na większe zainteresowanie produktami, to w dodatku bez przeszkód mogą windować ceny swoich produktów – ludzie i tak kupią droższe podzespoły, gdyż opłaca się to bardziej niż kupno nowego samochodu.
Jak kształtują się ceny części samochodowych w Polsce?
Nie pojawiły się jeszcze raporty podsumowujące ceny części za 2021 roku, lecz eksperci nie mają żadnych wątpliwości, iż ceny w stosunku do roku 2020 były większe. Warto wspomnieć, iż już właśnie w 2020 roku zanotowano wzrost cen części samochodowych o 5%, co dystrybutorzy części przyjęli z ogromnym entuzjazmem. Ceny rosną nie tylko w przypadku samych części, ale także ich wymiany u mechanika. Według najnowszych badań w 2019 roku średni koszt wizyty w warsztacie wynosił około 500 złotych. Teraz zaś średnia cena to ponad 600 złotych, co jest naprawdę sporą różnicą. Oczywiście nie rozbija się to tylko o wartość części – przez inflację mechanicy muszą podnosić ceny swoich usług, a dodatkowo wykorzystują oni fakt, iż ruch w warsztatach jest aktualnie większy – samochód częściej trafia do specjalisty niż na złom lub na sprzedaż.