Generacje Nissan Qashqai

Nissan produkuje model Qashqai od roku 2021. Samochód ten to crossover segmentu C, który aktualnie występuje w pięciu wersjach wyposażenia w konfiguracji z dwoma silnikami 1,3 DIG-T MHEV o mocy 140 oraz 158 KM. Te samochody osobowe mają już ugruntowaną pozycję na rynku i obok sympatycznego Juke mają swoich sympatyków.

Nissan Qashqai II (2013-2021)

II generacja Nissana Qashqai produkowana od roku 2013 do 2021 oferowała silniki rzędowe o 4 cylindrach i pojemnościach 1.2, 1.6 oraz 2.0 litra. Dysponowały one mocą od 115 KM do 163 KM.

Nissan Qashqai III ( od 2021)

Aktualnie sprzedawany model Nissana Qashqai sprzedawany jest z silnikiem benzynowym  o pojemności 1,3 litra z technologią mild hybryd i e-PowerAuta osobowe z układem napędowym e-Power z systemu Nissana to technologia znana z Nissana Leaf.

Układ napędowy w tym modelu to warianty 2WD oraz 4WD wraz z manualną, 6-biegową skrzynią biegów oraz nową Xtronic CVT współpracującą z systemem e-Power.

Silniki benzynowe w Qashqai

W przypadku przyspieszania pojazd korzysta z energii przechowywanej w bateriach. Dzięki temu mamy mniejsze zapotrzebowanie na energię pochodzącą bezpośrednio z silnika.  Sam silnik o mocy 160 KM ma maksymalny moment obrotowy rzędu 270 Nm przy 1750 obr./min.

Jak można się domyśleć podczas wytracania prędkości następuje rekuperacja energii, która gromadzona jest w akumulatorze. Zostaje ona później wykorzystywana.  Działa to mniej więcej tak, że przy niskiej prędkości i uruchomieniu pedału hamulca lub przy zdjęciu nogi z „gazu” energia zasila układy pojazdu lub jest magazynowana. Dzięki temu samochody z tym systemem uzyskują mniejsze spalanie.

e-Power

System ten zbudowany jest z akumulatora o sporej pojemności i silnika spalinowego. Dodatkowo w układzie znajdziemy generator prądufalownik oraz silnik elektryczny o mocy 190 KM w przypadku Nissana Qashqai.

W tej technologii silnik spalinowy służy do wytwarzania energii elektrycznej, która napędza silnik elektryczny przekazujący napęd na koła. W tym wypadku silnik benzynowy pracuje bardziej efektywnie, zapewniając niższy poziom uwalniania CO2 do atmosfery.