Jakich aut używanych do 50 tys. poszukują klienci?

Poszukując samochodów używanych, najczęściej wybieramy te dostępne w cenie niższej niż 50 tysięcy złotych. Jakie propozycje, które oferuje nam w takim budżecie rynek wtórny, wydają się klientom najbardziej kuszące?

Rozwój rynku wtórnego aut w Polsce

W ciągu ostatnich kilkunastu lat naprawdę mocno zmienił się sposób, w jaki kupujemy samochody używane. Jeszcze wcale nie tak dawno jedynymi opcjami były tak naprawdę komisy samochodowe, szukanie chętnych wśród znajomych czy papierowe ogłoszenia wywieszane, chociażby na słupach, czy za oknami aut. Obecnie jednak sytuacja diametralnie się zmieniła, a mocno przyczynił się do tego rozwój Internetu. Pojawienie się pierwszych portali nastawionych na wstawianie ogłoszeń motoryzacyjnych, a następnie ciągłe rozwijanie tych stron sprawiło, że to właśnie w taki sposób najczęściej kupujemy samochody z drugiej ręki. Według najnowszych badań, w taki sposób auto kupuje aż 47 procent osób. Co prawda nadal co piąta osoba korzysta z usług komisów samochodowych, lecz jest to tak naprawdę nic w porównaniu do tego, jak sytuacja wyglądała jeszcze kilkanaście lat temu.

Dlaczego jednak tak chętnie decydujemy się właśnie na korzystanie z możliwości serwisów ogłoszeniowych? Jest to naprawdę proste. Przede wszystkim otrzymujemy niepowtarzalną możliwość sprawdzenia ofert nie tylko z naszego miasta czy okolicy, ale tak naprawdę z całej Polski. Pozwala to nam na o wiele prostsze poszukiwanie konkretnych modeli aut, dzięki czemu nie musimy ograniczać się tylko do aut, które akurat są dostępne na przykład w komisie. Możemy również z łatwością poszukiwać aut w konkretnym przedziale cenowym, o konkretnym typie nadwozia czy z interesującą nas mocą. Znalezienie interesujących nas propozycji w rozsądnej cenie jest dzięki temu naprawdę proste.

Za jaką kwotę najczęściej kupujemy samochody?

Mimo że rynek samochodów używanych z roku na rok się powiększa i coraz częściej sięgamy właśnie po takie konstrukcje, trudno nie pominąć faktu, że w 2022 roku sprzedano czy też zarejestrowano w naszym kraju o wiele mniej samochodów. Oczywiście jednym z głównych powodów takiego stanu rzeczy są obecne ceny samochodów, które uległy pokaźnym wzrostom również na rynku wtórnym. W niektórych przypadkach jesteśmy niestety w stanie obserwować wzrosty o kilkanaście procent względem zaledwie kilku miesięcy. Mniejsza dostępność aut nowych, długie czasy oczekiwania, a także inflacja sprawiły, że również auta z drugiej ręki zaliczyły spory skok cenowy.

Strach przed inwestowaniem w zakupy motoryzacyjne bardzo dobrze widać, chociażby w obecnych tendencjach. Najczęściej bowiem osoby decydujące się na zakup auta używanego stawiają raczej na tanie propozycje. Aż 42 procent osób, które w ostatnim czasie kupiły samochód za pośrednictwem rynku wtórnego, wydało na niego kwotę w granicach 10-29 tysięcy złotych, zaś kolejne 24 procent wyłożyło kwotę czterocyfrową. Rynek motoryzacyjny jest obecnie na tyle niestabilny, że spore wydatki na auta to niestety na tę chwilę spore ryzyko i klienci boją się większych inwestycji w obawie o stratę środków w dłuższej perspektywie, gdy sytuacja nareszcie się ustabilizuje.

Najchętniej poszukiwane samochody używane do 50 tysięcy złotych

Wiemy już, w jakim przedziale cenowym najczęściej szukamy samochodów używanych – najczęściej jest to przedział do 30 tysięcy, ewentualnie 50 tysięcy złotych. Które auta w tym przedziale są jednak poszukiwane? Nie warto oczywiście mylić tej klasyfikacji z autami, które rzeczywiście wybieramy najczęściej. Niezwykle popularnym wyborem jest na przykład pierwsza generacja Volvo XC60. Ten masywny SUV jest obecnie dostępny już za 40 tysięcy złotych, a dobre wyposażenie, najwyższy poziom bezpieczeństwa i dobre silniki to rzeczy, które najmocniej przekonują potencjalnych klientów. Oczywiście częstymi wyborami są również takie modele jak Volkswagen Golf, Dacia Duster, Opel Astra, Renault Megane, Peugeot 508 czy Nissan Qashqai. Są to auta niezwykle cenione przez kierowców, a konkretne egzemplarze bez problemu są już dostępne za mniej niż 50 tysięcy złotych.