Jak utylizować płyny eksploatacyjne z samochodu?
Samochód to nie tylko zlepek wielu, często skomplikowanych części motoryzacyjnych. Samochód opiera się również na płynach eksploatacyjnych, które co jakiś czas trzeba wymieniać. Płyny takie jak np. olej silnikowy, który nie był wymieniany według wskazówek producenta może doprowadzić do poważnych uszkodzeń samochodu. Powstaje jednak pytanie co możemy zrobić z płynami eksploatacyjnymi. Jeżeli decydujemy się na zrobienie tego w warsztacie samochodowym to generalnie problem mamy z głowy. Jednakże wymiany płynów eksploatacyjnych są czynnościami tak prostymi, że niektórzy decydują się na samodzielną ich wymianę, aby nie płacić w warsztacie. Wówczas trzeba się zastanowić nad tym jak wyglądają przepisy prawne dotyczące utylizacji płynów eksploatacyjnych.
Polskie prawo nakazuje utylizacje płynów w odpowiednich miejscach
Nasz kraj jest jednym z wielu państw, które muszą utylizować części samochodowe i płyny eksploatacyjne w odpowiednich miejscach. Podyktowane jest to oczywiście troską o środowisko. Ciekawe jest to, że nie zawsze tak było. W czasach PRL wykorzystywało się, chociażby zużyty olej w dosyć zabawny sposób, gdyż służył on jako ochrona podwozia. Działał on antykorozyjnie. Spryskane olejem podwozie wymagało jeszcze przejechania się autem po piasku, który przylepiłby się do samochodu.
Olej silnikowy – jak z nim odpowiednio postępować po wymianie?
Olej silnikowy jest dosyć łatwym do pozbycia się płynem. Istnieją różne zakłady, które za symboliczną kwotę odkupią od nas olej. Jednak robią to raczej w przypadku znacznych ilości. Dużo prostszym rozwiązaniem jest oddanie go w szczelnym pojemniku do warsztatu samochodowego. Tak jak w przypadku wielu innych części i odpadów samochodowych, możemy oddać go również do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.
Zasady utylizowania płynu chłodniczego
Nie da się ukryć, że innym bardzo ważnym płynem w pojeździe jest płyn chłodniczy. Po danym okresie traci on sporo swoich właściwości, a jak wiadomo problemy z chłodzeniem mogą doprowadzić do przykrych dla silnika problemów jak np. awaria uszczelki pod głowicą. Sprawa utylizacji jest również bardzo prosta. Stary płyn można oddać do wyżej wspomnianego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Często bywa też tak, że szczelnie zamknięty płyn chłodniczy przyjmują sklepu motoryzacyjne.
Płyn hamulcowy i jego utylizacja
Z płynem hamulcowym sprawa wygląda tak, że Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych chętnie za drobną opłatą zutylizuje nasz płyn, nie tylko ten, który został usunięty z naszego układu hamulcowego, ale też ten, który jest nowy, ale przez pęknięcie opakowania nie nadaje się on do użytku. Poprzez właściwości chłonne, otwarty płyn hamulcowy zwyczajnie nie nadaje się do wlania go w układ.
Warto utylizować płyny w odpowiednim miejscu
Jeżeli jesteśmy świadomymi kierowcami i zwyczajnie odpowiedzialnymi ludźmi to zawsze powinniśmy oddawać zużyte płyny w odpowiednie miejsce. Nie może dochodzić do wylewania płynów samochodowych na ulice czy też w odosobnione miejsca takie jak lasy. Powoduje to opłakane szkody dla środowiska.